Opis
Cytryniec chiński to roślina, której właściwości lecznicze znane są od tysiącleci. Opis rośliny oraz wykorzystanie jej surowców znalazły się już w pierwszej chińskiej farmakopei datowanej na rok 250 p.n.e., zaś w tradycyjnej chińskiej medycynie owoce cytryńca używane są od ponad 2000 lat p.n.e.
W medycynie naturalnej wykorzystuje się nasiona oraz dojrzałe, czerwone, kuliste jagody o soczystym miąższu i delikatnym cytrynowym zapachu. Po wysuszeniu przybierają one bladoczerwoną barwę i przypominają wyglądem ziarna pieprzu.
Nazwa chińska tej rośliny, oznaczająca „owoc pięciu smaków”, odzwierciedla różnorodność smaków w jej składzie: słodycz i kwasowość można znaleźć zarówno w skórce, jak i miąższu, zaś cierpkość, gorzkość i słoność w nasionach.
Cytryniec chiński a zdrowie wątroby. W cytryńcu chińskim wykryto substancje znanie jako lignany, które odgrywają kluczową rolę w ochronie wątroby. Pomagają one zapobiegać uszkodzeniom wątroby i przyspieszają jej regenerację, szczególnie w przypadku wirusowego zapalenia wątroby oraz stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Działanie ochronne lignanów na wątrobę polega na aktywacji enzymów w komórkach wątroby, które produkuje glutation, jedną z najpotężniejszych substancji antyoksydacyjnych. Dodatkowo, lignany usuwają substancje chemiczne, które przyczyniają się do stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu.
Badania sugerują, że ekstrakt pozyskiwany z jagód cytryńca może obniżać poziom enzymu transaminazy glutaminowo-alaninowej (SGPT) w surowicy krwi zwierząt doświadczalnych, które miały podwyższony poziom SGPT z powodu działania czynników chemicznych. Co więcej, zidentyfikowane lignany, takie jak schizandrole i schizandryny, zatrzymują postępującą martwicę hepatocytów, czyli komórek wątroby. W wyniku tych obserwacji preparaty z cytryńca zostały wprowadzone do Chin w celu leczenia wirusowych zapaleń wątroby
Cytryniec chiński a zdrowie serca. Nowoczesna fitoterapia zaleca wykorzystanie cytryńca chińskiego jako wsparcia dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi serca. W Chinach owoce cytryńca są częstym składnikiem preparatu znego jako „Shengmai San,” stosowanego w leczeniu choroby wieńcowej serca. W Korei natomiast od dawna wykorzystuje się je w terapii objawów sercowo-naczyniowych, szczególnie związanych z okresem menopauzalnym¹.
Cytryniec chiński dla wzmocnienia zdrowia psychicznego i fizycznego. Cytryniec chiński może efektywnie pomagać w przeciwdziałaniu stanom zmęczenia fizycznego i psychicznego, uczuciu osłabienia, drażliwości i niepokoju. Podobnie jak żeń-szeń, cytryniec jest znany z poprawiania kondycji psychicznej i fizycznej. Odpowiedzialne za te korzystne właściwości są lignany, które stymulują centralny układ nerwowy, przyczyniając się do zwiększenia zarówno sprawności fizycznej, jak i umysłowej.
Dodatkowo, cytryniec chiński wspiera rozwijanie siły i wytrzymałości mięśniowej, co jest korzystne zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i sportowców. Warto podkreślić, że stosowanie cytryńca nie wiąże się z ryzykiem bycia uznawanym za osobę stosującą środki dopingujące w sporcie.
przechowywać w lodówce 4-8C
Więcej informacji na temat Ziołowych Preparatów Liposomalnych znajdziesz TUTAJ
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.